Geri23.8.2017 00:00:00

2015 Koşu Takvimi

2015 Koşu Takvimi

Değerli Sporseverler,

Geçtiğimiz kış aylarında sıkı antrenmanlar yaptık, bu sene koşulacak yarışlarda en iyi dereceler her sene olduğu gibi yine çıkacağından eminim. Havaların ısınmasıyla performanslarınızda biraz düşüş yaşanabilir, bunun sebebi hava sıcaklığına vücudun adapte  olmaya çalışmasıdır. Adaptasyon süreci bittikten sonra performansınızda gözle görülebilir artışı fark edebilirsiniz. 2015 yılında da uzun ve keyifli bir yarış maratonu koşucuları bekliyor. Sizin için seçtiğimiz  yarışlar ve detaylarını sizlerle paylaşmak isterim.

Sonlarına yaklaştığımız Nisan ayında yarış programı biraz yoğun. Sakatlıklardan korunmak istiyor ama yine de bütün yarışlara katılmak istiyorsanız, belirli yarışları pas geçerek,  rahat ve  keyifli koşmanızda fayda var.  Bu haftasonu koşucular Puma’nın Caddebostan'da düzenlediği 8K İGNİTE yarışında ada manzaralı Caddebostan sahilinde ter döktüler. Koşu parkuru düz olduğundan sürat için çok uygun uygundu. 8K sürati ve dayanıklılığı kuvvetli sporcuların güzel dereceler yaptığı bir yarış oldu.

26 Nisan Pazar günü tarihi yarımada da koşulacak Haliç Yarı Maratonu’nda bu sene bizi bayrak yarışları bekliyor. 4 kişilik takımlar 5K'lık mesafeyi koşarak toplamda yarı maratonu tamamlamış olacaklar. Şimdiden keyifli bir mücadele olacağı kesin, düz bir parkur olduğundan yurt dışından bir çok atlet performanslarını göstermek için Haliç Yarı Maratonu’na gelmektedir, kaçırılmayacak bir yarış olduğunu söyleyebilirim.

2015 Koşu Takvimi

Yine gelenekselleşmiş aile koşusu olan Adım Adım koşusu 02 Mayıs Cumartesi sabahı saat 08:30'da Belgrad Neşet suyu parkurunda gerçekleşecektir. Koşu kaydını www.aakosu.org 'tan yapabilirsiniz. Parkur uzunluğu 6K olmakla birlikte zorlu rampalarıyla sürat seven koşucalarına keyifli bir yarış sunmakta. Her ayın ilk cumartesi bu organizasyona katılabilir ve sonrasında adım adım ailesiyle keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz :)

Yine aynı hafta sonu 3 Mayıs Pazar günü 6 kıtada ve 35 farklı şehirde aynı başlayacak Wings For Life World Run Alanya'da yapılacak. Yarışmada koşucular bu sefer belli bir mesafeye göre yarışmayacaklar. Yarışma başladıktan 30dk sonra start alacak yakalama aracına karşı yarışacaklar, en son yakalanan kadın ve erkekler yarışın şampiyonları olacak. Farklı bir heyecan arıyorsanız Wings For Life World Run tam size uygun bir yarış. Dünya çapında gerçekleşecek bu koşudan toplanacak gelir, omurilik araştırmlarında kullanılmak üzere bilim insanlarına aktarılacak. 6 kıtada aynı anda koşucular engelleri yıkmak ve koşamayanlar için ter dökecekler!

Koşucular çoğaldıkça yarışlarda arttığını söylemiştim, aynı tarihte 3 Mayıs Pazar günü Bodrum’da yapılması planlanan 2.Bodrum Global Run yarışında parkur uzunluğu 10K olmakla beraber, Wings For Life World Run'da olduğu gibi Bodrum Global Run'da da koşan her koşucu bir ışık olacak. Sporcu kayıt gelirlerinin tamamı, Global Liman İşletmeleri tarafından Parıltı Derneği’ne bağışlanacak.

Sıra geldi koşucuların büyük bir heyecanla beklediği 9 Mayıs New Balance Bozcaada 10K ve 21K Yarışına. Eşsiz ada manzarası ve uzun zorlu rampalarıyla koşuculara büyük keyif sunan New Balance Bozcaada Yarışı’nda koşucular 10 Mayıs Anneler Günü’nden önce bütün anneler ve anne adayları için ter dökecekler.

17 Mayıs Pazar günü macera tutkunlarını bekleyen 5. Uluslararası Çekmeköy Ultra Maratonu (İstanbul) parkur mesafeleri 10K, 15K, 30K, 45K ve 60K olarak belirlenmiştir. Uluslararası bir yarış olan bu ultra maraton yarışı zorlu parkurlarıyla koşuculara zorlu anlar yaşatacak.

30 Mayıs Salomon Ultimate Cunda parkur uzunlukları 10K ve 16K. Hem bisiklet hem de koşu yarışlarının yapıldığı bu organizasyonda başlangıç ve bitiş marina olarak belirlenmiştir.

Nisan ve Mayıs aylarında özellikle tercih edilen yarışları sizlerle paylaştım. Koşu takvimi çok yoğun olduğundan her hafta birden fazla yarış düzenlenmekte. 2015 yılının bahar yarışları olduğu gibi popüler sonbahar yarışları da mevcut. 25 Ekim'de düzenlenmesi planlanan Zeytinburnu Cumhuriyet Koşusu, devamında iki kıta arasında koşulan 37.Vodafone İstanbul MaratonuGeyik koşuları ve New Balance Büyükada Koşusu katılımların çoğunluğunu oluşturan yarışlar.

Yarış takviminizi şimdiden oluşturarak sakatlık risklerini en aza indirebilir, performans durumunu doğru ayarlayarak en iyi derecelerinizi koşabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Sportsoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş 

2015 Koşu Takvimi