Geri22.8.2017 00:00:00

Aralık Ayı İpuçları

Aralık Ayı İpuçları

Değerli koşucular yılın son ayına girdik. Soğuk havalarda antrenman yapmak daha zorlu hale gelir. Hava sıcaklıklarının düşmesiyle beraber spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Kışın spor yapmanın ilk kuralı, vücut sağlığını düşünerek hareket etmektir. Su içmenin önemini her seferinde vurgulamaktayım, kışında yaza oranla su tüketimi aynı olmalıdır. İnsan vücudunun su içeriği yaş,cinsiyet, boy uzunluğu,  vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre değişir. Çocukların vücut su oranı ortalama %70’tir, yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar. Dolayısıyla yaş ilerledikçe suyu daha çok tüketmek gerekir. Yetişkinlerde vücut su oranı % 60, yaşlılarda ise % 50'dir. Vücutta taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır. Kışın cilt kuruluğunu engellemek, yağ ve elektron dengesini korumak için antrenman öncesi ve sonrası su içmenin önemi büyüktür.

Aralık Ayı İpuçları

Indoor ortamlarda dikkat edilmesi gereken bir kaç önerim olacak, fitness salonunu seçmeden önce size uygun bir salon olup olmadığına karar vermeniz gerekmektedir. Nasıl bir ortam istiyorsunuz? Hafif bir müzik eşliğinde egzersiz mi ya da yüksek müzik eşliğinde yüksek dirençli egzersiz mi? Kapalı ortamlarda yapılan sporlarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta havalandırmanın ortamdaki oksijen değerini ne kadar dengelendiğidir. Spor yaparken vücudun gelişimi ve sağlığı açısından oksijen alımı büyük önem taşımaktadır. Yetersiz havalandırma sonucu solunum yoluyla beraber başka bir rahatsızlık riski kapınızı çalabilir. Soyunma odalarının temizliği ve ferahlığı dikkat edilecek hususlar içerisindedir. Tekrar hatırlatmak gerekirse altin kuralımız  sağlık, sağlığımıza olumsuz etki edecek her durumu gözden geçirerek hareket etmekte yarar vardır.

Aralık Ayı İpuçları

Outdoor ortamlarda antrenman yapmayı sevenler için antrenman süresinin kısa olması sağlık açısından önemlidir. Her zaman mevsimlere göre vücut adaptasyon sürecine girer ve bu durum en az 3 haftalık bir döngüde gerçekleşir. Bu süreç, rahatsızlık ve antrenman konusunda isteksizlik gösterebilir. Sakatlık riskini arttırırken, performansınızın düşmesine sebep olur.

Aralık Ayı İpuçları

Giyim konusunda sadece tişört ve rüzgarlık bazı durumlarda yetmeyebilir, termal bir üstün rüzgarlığın altına giyilmesi yağmurlu havalarda ıslanan rüzgarlığın vücuda yapışmasını engeller, vücuda yapışan rüzgarlık rüzgarın etkisiyle koşu esnasında koşucuyu rahatsız ederken spor sonrası soğuğu daha fazla hissetmenize sebep olabilir. Böyle durumlarda egzersiz sonrası üstünüzü hızlı bir şekilde kurulayarak rüzgardan korunmalısınız.

Ayakkabı konusunda çok uzun süre koşanlar için artık teknoloji sayesinde su geçirmez ve hafif ayakkabılar mevcut, bu ürünleri kullanarak antrenmanlarınızı tamamlayabilirsiniz. Diğer açıdan yüksek kaliteli suyun etkisiyle koşuyu engellemeyecek performans ayakkabıları kullanılabilir. Egzersiz süresi en fazla 2 saat olduğunu düşünürsek ayakkabının ıslanması sağlık açısından koşucuyu fazla engellemeyecektir.

Bu durumları gözden geçirerek gündelik hayatta da önceliğimiz sağlık olmalıdır. Eskilerin dediği gibi ''Her işin başı sağlık'' değerli spor severler.

Güzel ve sağlıklı bir aralık ayı geçirmeniz dileğiyle...

Sevgilerimle,
SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş 

Aralık Ayı İpuçları