Geri7.6.2018 00:00:00

Çocuk Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyiz
Çocuk Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk ayakkabı modelleri yetişkin için sunulan seçenekler ile yarışır hale geldi. Trendlere ayak uyduran şık ve konforlu modelleri ünlü markalar çocuklar için de sunmaya başladılar.

RENKLİ ADIMLAR

Çocuk Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk modasından söz edilecekse muhakkak renkler büyük önem taşımakta. Kız çocuklarına pembe, erkek çocuklarını mavi rengin seçildi tek düze dönem sona erdi. Bir çok capcanlı renk çocuk ayakkabılarında tercih edilmeye başlandı. Başlıca kırmızı, yeşil, mor, sarı, turuncu, lacivert gibi bir çok renk seçeneği ve renk kombinleri çocukların gözdesi. Çocukların pantolon, şort, tişört, etek, elbise gibi kombinlerine New Balance Çocuk Ayakkabı modelleri oldukça uyum sağlıyor. Geniş ürün yelpazesi bulunan New Balance markalı çocuk ürünleri dönemin en dikkat çekenleri arasında, incelemek için tıklayabilirsiniz.

SPORTİF SEÇENEKLER

Çocuk Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spora ilgi duyan minikler yavaş yavaş sportif bir hava ile kombinlerini tamamlamaya yöneliyorlar. Adidas çocuk ayakkabısı modelleri ve Nike çocuk ayakkabısı modelleri sportif bir stil için oldukça uygun. Adidas, Nike, New Balance gibi ünlü markalar yetişkinler için tasarladıkları markaları çocuklar için de tasarladıklarından dolayı anne – kız , baba – oğul kombini gibi seçenekleri de beraberinde sunuyor. Çocuğunuz ile aynı giyinmek isterseniz dünyaca ünlü markaları mercek altına alabilirsiniz.

SAĞLIKLI ADIMLAR

Çocuk Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuz için en uygun ayakkabıyı seçmek istiyorsanız bir kaç hususta dikkatli olmalısınız. Aslında ne kadar çocuk modası gelişmekte olsa da hepimizin önceliği ayakkabı seöiminde sağlıklı materyallerden üretilmiş olması ve ayak yapısına zarar vermeyecek olması. Peki hızla büyüyen miniklerimize ayakkabı seçerken bu kararı nasıl vereceğiz?

- Zamanla Açılmaz
Çocuğunuz için ayakkabı satın alırken az da olsa ayakkabı sıkıyorsa satın almamalısınız. Zamanla açılır tabirine hepimiz aşinayız ama maalesef bu durum çocuklar için geçerli olmuyor. Çünkü zamanla gelişmekte olan bir çocuk için ayakkabı daha da dar gelmeye başlıyor ve dar giyilen spor ayakkabı basış şeklinde bozukluğa ve can acısına da sebep olabiliyor.

- Denemekte Fayda Var
Çocuğunuz yanınızda değilken hediye spor ayakkabısı almak çok da sağlıklı değil. Çünkü yakın zamanda denetmediyseniz kuvvetle muhtemelen ayak numarası değişmiştir ve satın alacağınız numara çocuğunuza küçük gelebilir.

- Ayakkabı Ayakta Test Edilir
Çoğunlukla oturarak denediğimiz ayakkabılar aslında adım atarak da test edilmeli. Çocuğunuza da ayakkabı alırken de mutlaka ayakta, ayaklarını yere tam basarak kontrol etmesini hatırlatmalısınız.

- Öğleden Sonraki Saatleri Tercih Edin
Aslında yetişkinler için de önerilse de çocuklar ayakkabılarını zaten kısa süreli kullanabildikleri için daha da önemlidir. Sabah saatlerinde alışveriş yapmak yerine, gün içerisindeki aktivitelerinizi gerçekleştirdikten sonra az da olsa vücutta şişmeler olacağından dolayı akşam saatlerinde daha doğru ayakkabı numarası saptayabilirsiniz.

- Çorapsız Ayakkabı Denetmeyin
Ayakkabı denerken aslında sıkça yapılan bir hata hangi mevsimde nasıl bir çorap ile ayakkabının giyileceğini düşünmeden satın almak. Eğer kış ayındaysanız daha kalın bir çorapla da ayakkabıyı deneyerek rahat edip etmeyeceğinizi, yazın ise ince bir çorap ile ayakkabının büyük gelip gelmeyeceğini saptamamız gerekiyor. Aynı şekilde çocukların da mevsime göre giydikleri çorap düşünülerek ayakkabı denetilmeli.

- Büyük Ayak
Bir çok kişinin bir ayağı diğerine göre daha büyüktür. Bu çok büyük bir fark olmasa da çocuklarda da bu durum geçerlidir. O nedenle ayakkabının hem çiftini denemeli hem de bir ayağınızı rahatsız ediyorsa yarım veya bir numara büyüğü tercih edilmelidir.

- Hafif ve Topuksuz Adımlar
Daha az efor sarf etmek için hafif, daha doğru ayak basışı sağlamak için ise düz ayakkabılar tercih edilmelidir. Çocukların yürüyüşünü zorlaştırmamak için topuk yüksekliğinde 2cm’i aşmamasına dikkat edilmelidir.

- Baskı Yapıyor Mu?
Ayakkabının tabanı çok önemlidir. Tabanı değerlendirirken topuk kısmının destekleyici, taban boyunca esneklik olmasına dikkat edilmelidir.

- Ayak Tutuşu
Ayakkabının genişliği yani yanlar ayağı kavrayışı da son derece önemlidir. Ayağı sıkmayacak ama boşluk da kalmayacak şekilde kavrayan ayakkabılar daha sağlıklı adımları beraberinde getirir.

- Kaygan Tabandan Uzak Durun
Hepimizin bildiği ve aslında dikkat ettiği diğer husus tabanların kaymaması. Mantar ve plastik tabanlı çocuk ayakkabıları kaydırabildiğinden dolayı uzak durulmalıdır.

Çocuk Ayakkabılarını incelemek için tıklayabilirsiniz.

Çocuk Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler