Geri22.8.2017 00:00:00

Büyüme Hormonunun Sağlık İçin Önemi

Büyüme Hormonunun Sağlık İçin Önemi

Kaslarımız; yavaş, hızlı ve çok hızlı olmak üzere 3 ayrı tip liften oluşuyor ve bunların sadece biri güç, sağlık ve uzun yaşam (zindelik) sağlayan büyüme hormonu salgılatıyor. Bir çok atlet, özellikle de maraton ve uzun yol bisikletçileri, sadece yavaş kas liflerini kullandıkları için kas lifleri çok hızlı azalıp yok oluyor. Kardiyo ve dayanıklılık artırıcı egzersizler sırasında yoğun kılcal kan damarı, hücre içi enerji fırınları (mitokondri) ve sonuçta bol oksijen içeren kırmızı yavaş kas lifleri kullanılıyor. Kırmızı hızlı kas lifleri de çabuk oksijenlenmekle birlikte yavaş olanlardan 5 kat hızlı kasılıyor.


Güç artırıcı egzersizler veya pliometrik denen patlama hareketleri yaparak kas gücünü artırmayı hedefleyen zıplama gibi egzersizlerse hızlı kas liflerini geliştiriyor. Çok hızlı kas liflerinin ise beyaz kas lifleri olduğu belirtiliyor. Bunlar daha az kan ve hücre içi enerji fırınları (mitokondri) içeriyor ve anaerobik kısa patlayıcı (depar, çok hızlı kısa koşu gibi) egzersizlerde kullanılıyor. Bunlar yavaş liflerden 10 kat daha hızlı kasıldıkları için anahtar roldeki büyüme hormonunu salgılatıyorlar. Bu hormon çocukluk çağında büyüme ve gelişmeyi sağlarken, 30'lu yaşlarda çok belirgin şekilde düşüyor. Bu durumda yaşlanma, kas ve kemik kaybı başlıyor. Bu hormonun uzun süre ve yüksek seviyede tutulması gençgüçlüsağlıklı ve uzun ömürlü olunacağı anlamına geliyor.

Büyüme Hormonunun Sağlık İçin Önemi

Atletik özelliklere bakıldığında kısa mesafe koşan sporcular daha kaslı ve güçlüdür, uzun mesafe koşan sporcular daha zayıf ve dayanıklıdır. Sağlık sporu yapanlar için tabi ki dış görünüş çok önemlidir. Bu tarz bir fit görünüm için çeşitli antrenman teknikleri yapılmalıdır. Uzun mesafe  yarış amaçlı koşular için  yıllık yarış planlarına göre hazırlık, geçiş ve form dönemi olarak ayarlanmalıdırlar.

Büyüme Hormonunun Sağlık İçin Önemi

Büyüme hormonunuzu ne kadar aktif çalıştırırsanız, günlük yaşantınızı bir o kadar kaliteli hale getirir ve fit bir görünüm ile gençlere taş çıkartırsınız.

Sevgilerimle,
SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş

Büyüme Hormonunun Sağlık İçin Önemi