Geri23.8.2017 00:00:00

Doğru Ayakkabı Seçimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru ayakkabı seçimi için nelere dikkat etmeliyiz? Yüksek topuklu ve hava almayan ayakkabılar neden tercih edilmemelidir ? Tüm merak edilen konular Sportsoul.c
Doğru ayakkabı seçimi için nelere dikkat edilmeli? – Sportsoul.com


Özellikle her kadınının dolabında çeşit çeşit onlarca ayakkabı vardır. Erkekleri de es geçmemek lazım. Bazı erkekler kadınlardan bile çok düşkün oluyor ayakkabılara. Peki, çoğu zaman üzerinde saatlerce durduğunuz ayakkabılarınızı seçerken doğru bir yol izliyor musunuz? Ayakkabıların aslında sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu biliyorsak da, herhangi bir ayakkabı alırken bundan çok ayakkabının modeli ve rengi bizi cezbediyor. Oysa vücudumuzdaki tüm sinir noktalarının ayaklarımızın altında toplandığı doğrudur. Bu nedenle de ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri uygulamakta yarar vardır. Aksi halde ilerleyen yıllarda bir çok sağlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Gelin hep beraber ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakalım:

Doğru Ayakkabı Ayağınıza Yakışan Değil, Rahat Olandır

Normalde bir ayakkabı alırken ya vitrinde görüp ona vuruluruz, ya da hoşumuza gider ve öylece satın alırız. Ancak ayakkabı satın alırken en dikkat edilmesi gereken şey, ayakkabının rahatlığıdır. Eğer alacağınız ayakkabıyı kısa bir süreliğine bir davette, toplantıda veya özel bir günde giyecekseniz buna göre seçim yapmanız, sabahtan akşama kadar ayağınızda olacaksa buna göre seçim yapmanız gerekmektedir. Kısacası ilk önce ayakkabının rahatlığına bakmanızda yarar vardır. Aksi halde ayaklarınız rahat etmeyecek ve bel ağrısından tırnak batmasına kadar bir çok sağlık sorunuyla karşılaşacaksınız.

Ayakkabı Seçiminizi Akşam Saatlerinde Yapın

Eğer ayakkabı almak için dışarı çıktıysanız mutlaka bunu akşam saatlerinde yapın. Hatta mümkünse ayakkabı almadan önce bir süre dolaşın ve ayaklarınızı yorun. Gün boyu yorulan ayaklar doğal olarak şişecek ve genişleyecektir. Bu nedenle de seçtiğiniz herhangi bir ayakkabı gün içinde sizi zaten rahatsız etmeyecektir.

Ayakkabı Seçiminde Deneme Nasıl Olmalı?

Genelde bir ayakkabı alınacağı zaman tek ayağımıza giyeriz ve eğer hoşumuza giderse alırız. Ancak ayakkabı denerken ayaklara yük binmesi gerekir. Bu nedenle de ayakta olmanız ayakkabının rahat olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda tek ayakkabının denenmesi doğru değildir. En doğru yöntem her iki ayakkabının da denenmesi ve bir süre ayakkabılarla mağaza içinde yürüme yöntemidir. Böylece hem ayaklarınıza yük binecek hem de ayakkabının içinde rahat edip etmediğinizi anlamakta zorlanmayacaksınız.

Yüksek Topuklu ve Hava Almayan Ayakkabılara Dikkat!

Özellikle yüksek topuklu olan ve hava almayan ayakkabılar bir süre sonra ayağınızda problemler oluşmasına neden olacaktır. Eğer uzun saatler boyunca ayağınızda duracak bir ayakkabı arıyorsanız çok yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmemenizde yarar vardır. Aynı zamanda özellikle yaz aylarında daha çok açık ayakkabılar tercih edilmelidir. Sıcak havalarda giyilen kapalı ayakkabılar bir süre sonra ayakta mantara neden olabilir.

Doğru ayakkabı seçimi için nelere dikkat edilmeli? – Sportsoul.com