Geri22.8.2017 00:00:00

Eczanelerde Bulunmayan İlaç: SPOR

Eczanelerde Bulunmayan İlaç: SPOR

Koşu, basit bir biçimde insanın her iki ayağının da belirli bir periyotla yerden kesilerek vücudunu ileri doğru hareket ettirmesidir. Ayağın birinin devamlı yerle temas halinde olduğu yürüyüşten farklı olarak koşu yapılırken yerçekimine karşı koyularak ayaklar öne doğru ittirilir.

Yıllardır insanoğlu koşuyu sözlü ve yazılı olarak tarif etmekte zorlansa da çocukluktan yaşlılık dönemine kadar mutlaka koşu eylemini gerçekleştirmiştir. Diğer canlılarla kendimizi kıyasladığımızda en büyük özelliğimizin sadece zihinsel olmadığı ve dayanıklılığımızın diğer canlılara göre daha fazla olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran bir o kadar da bizi olumsuz etkileyen teknolojinin gelişmesiyle hareket kabiliyetimiz kısıtlanmış ve bizi tembelliğe sürüklemiştir. Bunun sonucunda karşımıza bir çok sağlık sorunu ortaya çıkmıştır.

Bunları göz önünde bulundurarak koşunun yararlarını görebiliriz, koşu sporu yapan yetişkinlerin erken ölme, kanser gibi sağlık problemlerinin hiç koşmayanlara oranla yarı yarıya az olduğu bilinmektedir. Koşmak aynı zamanda zihni açarak, dikkat ve konsantrasyon gücünü yükseltir. Koşmak, beynin gri hücreleri üzerinde olumlu etki bırakır. Beynin gri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan kimyasal maddeler, koşu sırasında salgılanır. Koşu, vücudun tüm iskelet sistemini harekete geçirir. Düzenli ve tempolu koşanlar, kemiklerinin kalitesini korur ve osteoporoz riskini uzak tutar.  Koşarken kalori yakmanın haricinde, koşu bittikten sonra da vücut enerji kaybetmeye devam eder. Bunun sebebi, koşarken vücudun bol miktarda oksijen alması ve bu oksijen vücudun kalori yakma kapasitesini artırmasıdır. Metabolizma hızı, vücudun bir günde yaktığı kalori miktarını gösterir. Eğer metabolizma hızınız artarsa, vücudunuzun kalori yakışı da artar. Koşma sayesinde kalbiniz daha ekonomik ve daha uzun süre çalışır. Ayrıca koşu, obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi hastalıklarla da mücadele etmede yardımcı oluyor.

Hareket etmeninspor yapmanın hiçbir eczanede bulunmayan bir ilaç olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız, hastane sırasında beklemeden sahil ve parklarda temiz havayı akciğerlerinize doldurarak hücrelerinizi besler  ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

Hep birlikte harekete geçmek için sizleri Sportsoul Bebek ve Nişantaşı koşularımıza bekliyorum! Isınma, 5K koşu, karın hareketleri ve soğumadan oluşan antrenmanlarımızda, doğru koşu teknikleri, size uygun koşu ayakkabısı ve beslenme hakkında da öneriler de alabilirsiniz.

SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş

Program:
Salı: 07.30 & 09.00 (Bebek)
Çarşamba: 18.30 (Bebek)
Perşembe: 08.00 (Maçka)
Cuma: 07.30 & 09.00 (Bebek)
Cumartesi: 08.00 (Maçka)

Eczanelerde Bulunmayan İlaç: SPOR