Geri25.8.2017 00:00:00

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

Markaların efsane ayakkabı koleksiyonları Sportsoul’da
Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

Yeni dönemde trendi oldukça yükselen her yerde tercih edilmeye başlayan spor ayakkabılar dünyaca ünlü markaları da harekete geçirdi. En köklü koleksiyonlarını en şık tasarımlar ile tekrar piyasaya sürmekte olan markaların efsaneleşmiş koleksiyonları arasında bir dönem her birimizin dolabında olan modeller oldu, peki bu olmazsa olmaz koleksiyonlar hangileri;

1. Nike Air Max 1

Air Max koleksiyonunun ilk üretilmiş modeli Nike Air Max 1. İlk olmasının öneminin olmasının yanı sıra Nike için daha fazla şey ifade eden bir model, çünkü Nike, Air Max modeli ile konforu somutlaştıran gözle görülen bir tasarım haline getirdi. Büyük ses getiren bu koleksiyon ilk kez 1987’de üretildi ve tabanda kullanılan Air Sole ünitesinin görünür olması için tabanda bir pencere açıldı bu da konforu hissetmenin bir adım ötesine taşıdı.

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

2. Adidas Stan Smith

Stan Smith bir dönemin efsane tenis şampiyonu, Adidas da bu kort ayakkabılarının tasarımında da rol oynayan Stan Smith’in ismi ile koleksiyonunu piyasaya sürdü. İlk olarak 1971 yılında satışa başlandı ve tasarımı ile ikonik bir çizgi belirledi. Eğer bir Stan Smith tercih ettiyseniz bu koleksiyon kendini hemen belli eder. Genelde düz beyaz zemin tercih edilen Stan Smith’lerin dil ve topuk yamalarında renklere yer verilir. Üstelik bu modelin dil kısmında adidas Stan Smith’e ait özel bir logo bulunmaktadır. Sade çizgilerden ve minimalist tasarımlar tercih ediyorsanız adidas Stan Smith doğru tercih.

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

3. Converse All Star Chuck Taylor

Converse uzun dönemdir trend olan basic ayakkabı modellerinin başında yer alıyor. Kauçuk bir tabanın üzerine basic tasarımlar ile oluşturulmuş Converse modelleri her kombin ile kusursuz uyum sağlar. Converse’nin ikonikleşmesinin en büyük etkenlerinden biri de ünlü isimlerin sıkça tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Bir Conver Chuck Taylor modeline sahnede veya bir filmde rastlamanız mümkün. İlk olarak 1917 yılında satışa sunulmuş olan bu zamansız tasarım 7’den 70’e herkesin bir dönem kombinlerinde yer aldı.

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

4. Nike Air Force 1

Nike Air Force 1, ilk air force modeli olmakla birlikte Nike’ın ilk yastıklama sistemini sunduğu ayakkabı koleksiyonu, Basketbol ayakkabısı olarak hayatına başlayan Nike Air Force 1 çok sıra süre içerisinde basketbol tutkunları tarafından benimsendi ve tercih edilmeye başlandı. Basketbol severler arasında trend haline gelen Nike Air Force 1 sokak modasına hızlı bir geçiş yaptı. Tasarımlarında pürüzsüz 1. sınıf deri tercih edilen air force modelleri bilek kısmında da 2 farklı seçenek ile satışa sunuluyor. High ve mid modelleri kombininizde şık bir görünüm sağlayacak.

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

5. Puma Suede

1968 yılında satışa sunulan Puma Suede zamanla sokaklarda boy göstermeye başladı. Canlı renk seçenekleri ilk olarak break dansçıların dikkatini çeken koleksiyon çok geçmeden sokaklarda yer edinmeye başladı. Puma suede modeli kaliteli süet ile ikonik puma logosunun yer aldığı Puma’nın klasikleri arasında yer alan her sezon hangi renklere yer verildiği ilgi odağı olan bir koleksiyon.

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

6. Nike Cortez

Nike’ın ilk koşu ayakkabısı ünvanını taşıyan Nike Cortez günümüz modasının en iddialı koleksiyonlarından biri olarak boy gösteriyor. Tasarımını Bill Bowerman’ın yaptığı koleksiyon koşucuların ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmıştır. Uzun mesafeli koşularda konfordan ödün vermeyen Cortez günümüzde moda ikonu haline geldi. Üstelik dünyaca ünlü filmlerde de verilen Nike Cortez modelini Forrest Gump, Charlie’nin Melekleri gibi filmlerde izlemek mümkün.

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

7. Adidas Superstar

Adidas’ın en çok satan koleksiyonları arasında yer alan adidas Superstar ilk olarak NBA sahalarında ün kazanıyor. Ardından tasarımı ile yoğun ilgi gören model sokak modasında da kısa sürede hakimiyetini sağlıyor. İlk olarak 1969 yılında piyasaya sürülmüş olan adidas Superstar’ın gerçek bir super star olduğunu söyleyebiliriz.

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları

8. Nike Air Pegasus 83

Nike’ın koşu ayakkabı koleksiyonlarından biri olan Nike Air Pegasus 83, 34. Yılını kutluyor. İlk olarak koşucuların ihtiyaçlarından ilham aldı ve uzun süreli koşular için tasarlandı. Yıllar geçtikçe retro severlerin dikkatini çekti ve sokak modasında yer almaya başladı. Şimdilerde ise bir Nike Air Pegasus 83 almak isterseniz tek düşünmeniz gereken hangi rengi tercih etmelisiniz, çünkü konforu ve tasarımı ile kusursuz koleksiyonlardan biri olan Nike Pegasus 83 bir çok renk seçeneği sunuyor.

Efsane Olmuş Ayakkabı Koleksiyonları