Geri22.8.2017 00:00:00

Ekim Ayı, Koşu ve Motivasyon

Ekim Ayı, Koşu ve Motivasyon

Hayal kurmak insanoğlunun doğasında vardır. Özellikle çocukluk döneminde hayal kurmamak imkansızdır. Ünlü bir sporcu ya da bir müzisyen olmak en popüler hayallerdendir. Dünyaca ünlü bir futbolcu olmak her erkeğin olmazsa olmaz hayalidir. Hedeflerinize duyduğunuz istek ne kadar fazla ise seçimlerinizde o doğrultuda yön bulur. Nitekim real düşündüğümüzde, eğitim sistemi ve iş yoğunluğu hayallerinizin peşinden koşmanıza engel oluyor olsa da koşmanıza engel olmamalı :)

Spor, sadece 20 bin kişilik futbol sahasında bir takımda 11 kişinin oynadığı bir oyunda değil, bir koşu müsabakasında 20 bin kişi koştuğunda gerçek anlamını bulmaktadır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da düzenlenen Nike Run İstanbul koşusunu yakından takip ettim. Gözlemlerime göre havanın yağmurlu olması koşucuların FINISH çizgisine ulaşmasına engel olmadı. START anında koşucuların coşkusu, heyecanı görülmeye değerdi. Buna benzer büyük organizasyonlara katılmak için bir kulübe ya da menajere kesinlikle ihtiyaç duymuyorsunuz, tek yapmanız gereken internet üzerinden giriş yaparak veya mağazalara giderek kayıt yaptırmak.

Kullanılan malzemelere bakıldığında  şort, tişört ve ayakkabı haricinde pek fazla bir şeye ihtiyaç duymuyorsunuz. Konuya hakim değilseniz internet üzerinden sosyal paylaşım sitelerinde onlarca koşu grubu yarışları ve etkinlikleri duyurmakta ve davet etmektedir. Kendinize uygun bir spor ayakkabısı almak istediğinizde, Sportsoul'da olduğu gibi, uzman antrenör ve eğitimli danışmanlar ile sizin ayak tipinize, kilonuza ve kullanım şeklinize göre ihtiyacınız olan ürünler sizlere sunulmakta. Şimdi hayal kurmanız gereken seçeneklerden bazıları, büyük bir yarışta birinci olarak madalya kazanmak, zor bir parkuru tamamlamak, en iyi derecenizi geliştirmek ve en önemlisi sağlıklı olmak.

Yeni başlıyor ve yarışı bitirme korkunuz varsa aklınızdan çıkarın ve Kasım ayında düzenlenecek New Balance Büyükada koşusuna kaydınızı yaptırın. Yarışın tamamını koşacak antrenmana sahip olmasanız da kendinize 2 dakikalık koşu ve 4 dakikalık yürüyüş gibi bir tempo ayarlayarak FINISH çizgisini görebilirsiniz. Bu da sağlıklı bir yaşam sürmeniz için gereken hareket ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacaktır.

Ekim ayına girdiğimiz bu günlerde yağışlı ve rüzgarlı havalara dikkat etmeli, özellikle bere ve rüzgarlıkları koşu esnasında sağlığınız için yoğun kullanmalısınız. Islanan ayakkabınızın içine kağıt kalıp koyduğunuzda ayakkabınızın şeklini korurken, hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Bayram tatili gibi resmi tatillere spor zamanı ekleyerek eksiklerinizi kapatır, enerjik ve dinamik bir tatil geçirebilirsiniz.

Karın kası ve sırt kasını her gün az da olsa çalışmanızı öneririm. Her gün saatlerce koşmanıza gerek yok, sıkılmamak için yürüyüş, koşu ya da koşu yürüyüş kombinasyonu yapabilir, öncesinde veya sonrasında karın ve sırt hareketlerini çok fazla tekrar olmayacak şekilde uygulayabilirsiniz. Hepsinden önce ilk düşünmeniz gereken:  ''Her işin başı sağlıktır...! '' sağlık yoksa tek kuracağınız hayal sağlıklı olmaktır..

Sevgilerimle,
SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş

Ekim Ayı, Koşu ve Motivasyon