Geri22.8.2017 00:00:00

Haftanın İpucu: Sağlıklı Beslenme

Haftanın İpucu: Sağlıklı Beslenme
Haftanın İpucu: Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme, yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

*Karbonhidratlar: Organik bileşikleri içerisin de enerji verici ve yapıya katılıcı olarak görev yaparlar doğada büyük moleküller halinde bulunur. Yapı taşları glikozdur.

*Yağlar: Canlılardaki temel organik bileşiklerden biridir. Yapı taşları 3 molekül yağ asidi ile bir molekül gliseroldür.

*Proteinler: Organik bileşiklerin büyük bir grubu protein molekülüdür. Bir  kısmı hücrenin yapısına  katılır diğerleri hücrede düzenleyici olarak görev yapar. Yapı taşları aminoasitlerdir.

Organik bileşiklerin vücutta kullanım sırası, karbonhidrat-yağ ve protein şeklindedir. Reçete diyet programlarından, beslenme programlarından kurtulmak istiyorsak, ilk önce besinleri ve enerji sistemlerini bilmek gereklidir, unutulmaması gereken kimse sizin vücudunuzu sizden daha iyi tanıyamaz. 

Ramazan ayına girdiğimiz bu sıcak günlerde oruç tutanlar beslenmelerine daha fazla özen göstermelidirler, sahur ve iftar vakitlerinde aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, mineral ve vitaminli yiyecekler tüketmelidirler.

Kilo problemi olanlar için sindirimin gerçekleşmesi ve metabolizmanın dengede kalabilmesi için iftardan 1.5 saat sonra egzersize başlamanız gerekmektedir. Ortalama sıcaklıkların 27 olarak geçmesi tahmin edilen Temmuz ayında bol sıvı tüketilmelidir, yapılan egzersizler serin saat ve serin yerlerde yapılmalıdır. Her işin başı sağlıktır ve sağlıkta beslenmeden geçmektedir. En doğru beslenme şekli, sağlıklı beslenmedir.

Vücut büyük bir yapıya benzer dışarıdan bakıldığında, görkemli durur ama içeride olup bitenleri sadece sahipleri görebilir. Siz kendinize ne kadar iyi bakarsanız, bu yapı olabildiğince görkemli ve sağlam durur!

SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş

Haftanın İpucu: Sağlıklı Beslenme