Geri23.8.2017 00:00:00

Islak Ayakkabıları Türüne Göre Kurutma Yöntemleri

Islak ayakkabıları kurutma yöntemleri ve hangi türde ayakkabının nasıl kurutulacağı Sportsoul.com ’da.
Islak Ayakkabıları Kurutma Yöntemleri – Sportsoul.com

Ayakkabılar yaz veya kış gözetmeksizin ıslanabilmektedir. Özellikle kış aylarında yağmurlu ve karlı havalardan en çok etkilenen şüphesiz ayakkabılardır. Yazın da yağmurları meşhur olduğu için giydiğimiz ayakkabı mutlaka ıslanacaktır. Islanan ayakkabıların yanlış bir şekilde kurutulmaya çalışılması hem ayakkabıların ömrünün kısalmasına neden oluyor hem de yeni görüntüsünün kaybolmasına neden oluyor. Bu nedenle bu yazımızda sizlere ıslak ayakkabının nasıl kurutulması gerektiğine dair pratik bilgiler vereceğiz.

Her ayakkabının türü farklı olduğu için ıslandığı zaman kurutma yöntemi de ona göre farklılık gösterecektir. Bu nedenle öncelikle ayakkabılarınızın türünü bilmenizde fayda vardır. Sonrasında ona uygun olan kurutma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte ayakkabı türlerine göre ıslak ayakkabıyı kurutma yöntemleri:

Deri Ayakkabıyı Kurutma Yöntemleri

Eğer deri ayakkabınız ıslandıysa asla kalorifer veya sobanın yanına koyarak kurutmayı denemeyiniz. Bu şekilde çok hızlı bir biçimde kurusa da deri kısımları parçalanacak ve kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bu nedenle deri ayakkabıları en iyi kurutma yöntemi havadar bir ortamda bırakmak olacaktır. Bu şekilde uzun sürede kurusa da en azından ayakkabınız eski görünümüne kavuşacaktır. Aynı zamanda bu gibi durumlarda ayakkabının içine ayakkabı kalıbı yerleştirirseniz daha düzgün bir biçimde kuruyacaktır.

Süet ve Nubuk Ayakkabıları Nasıl Kurutmalıyız

Süet ve nubuk ayakkabılar türü bakımından hassas ayakkabılardır. Hemen iz olabilir veya rengi canlılığını kaybedebilir. Eğer yağmurlu bir hava bu tür ayakkabılarla dışarı çıkacaksanız ve ayakkabınızın ıslanacağını biliyorsanız bunun için geliştirilmiş olan yağmurdan koruyucu spreyleri ayakkabınıza uygulayarak korunmasını sağlayabilirsiniz. Ancak aniden bastıran bir yağmur veya kar karşısında bu işlemi gerçekleştiremeyeceğiniz için ıslanan süet veya nubuk ayakkabınızı deri ayakkabıda yapıldığı gibi balkon gibi havadar bir yerde bekletmelisiniz. Ancak bu tür ayakkabıların bakımı çok daha zordur. Bu nedenle kuruduktan sonra özel boyalarla ayakkabınızı boyarsanız ilk günkü gibi olacaktır.

Bez Ayakkabılar Nasıl Kurutulmalı

Bez ayakkabılar deyince aklımıza Converse ayakkabılar geliyor. Bu nedenle bez ayakkabıların kurutulması için en iyi yöntem, çamaşır asar gibi güneşli bir havada asılması ve bu şekilde kurumaya bırakılmasıdır.

Ayakkabılar hassas aksesuarlar oldukları için sadece ıslandığı zaman değil belirli aralıklarla da bakımlarının yapılması gerekmektedir. İçindeki kötü kokunun giderilmesi ve ayakkabının bir süre dinlenebilmesi için bazı bakımlara ihtiyacı vardır. Ancak yağmurlu veya karlı havalarda narin ayakkabılarla dışarıya çıkmamaya da özen göstermeniz ayakkabılarınızın ömrünü uzatmanızı sağlayacaktır.

Islak Ayakkabıları Kurutma Yöntemleri – Sportsoul.com