Geri22.8.2017 00:00:00

Kış Antrenmanları

Kış Antrenmanları

Yorucu ve uzun bir yılı geride bıraktık, geçtiğimiz yılla ilgili ''keşke yapmasaydım'' ve ''iyi ki yapmışım''  dediğimiz bir sürü anı var. Umarım iyi ki yapmışım dedikleriniz daha çoktur. Geçmişte yapılan hataları tekrarlamamak ve kaçırılan fırsatları tekrar kaçırmamak için, plan ve programları şimdiden hazırlamak sizi daha mutlu hissettirecek, motivasyonunuzu artıracaktır. Yıl içerisinde yapılan antrenman programında performansı etkileyen antrenmanların yerine daha verimli ve mevsime göre antrenman programları tercih edilmelidir.


Havalarında soğumasıyla beraber sporcuların uzun mesafe antrenman yapması oldukça zordur. Bunun için öncelikle sağlık düşünülmelidir. Yaz aylarındaki gibi kışında, koşuları yaparken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır. Kış mevsiminde, yaz aylarına nazaran sakatlık riski artar. Hastalıklar ve en önemlisi kalp krizi riskinin de yaz aylarındaki gibi hatta daha yüksek olduğu gözlenmektedir. Bu yazımda sizlere kış antrenmanlarında dikkat edilmesi gereken birkaç unsurdan bahsetmek istiyorum.

Antrenman Saati

Uzman doktorlarla söyleşilerimizde üzerinde durduğumuz konu kalp krizinin en sık görüldüğü saatler ve buna etki eden faktörler. Doktorlar sabahın erken saatlerinde yapılan sporun çok riskli olduğu yönünde bir çok dikkat edilmesi gereken unsur olduğunu, sabah kalktıktan sonra mutlaka vücudun kendini toparlaması ve kalbin bir araba motoru gibi açılmasını beklemek gerektiğini, aç karınla yapılan sporunda kalp krizi riskini ortaya çıkarabileceğini, spordan önce mutlaka karbonhidrat ağırlıklı ya da muz gibi besinlerle koşudan 1 saat öncesinde takviye edilmesi gerektiğini söylemektedir. Koşucuların mutlaka spordan önce doktora gitmesi ve testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Kış soğuklarından mutlaka kaçınmalıdır. Güneşin olduğu günlerde sabah 9’dan sonra aktiviteleri yapmak kalp krizi riskini düşürecektir.

Antrenman Tipi

Soğuk havalar da süratli koşular yapmak, kas spazmları geçirmeye sebep olabilir. Antrenman öncesi yapılan ısınma hareketleri ile kasları açmak sakatlık riskini en aza indirir. Antrenmana başlar başlamaz nabzı yükseltmek kalp sağlığı açısından tehlikeli olabilir. Sert antrenmanlar yerine  daha yavaş ve uzun süreli antrenmanlar yapılabilir. Yürüyüş severler için hafif tempo başlayarak arttırmak vücudun soğumasını engeller ve verimi arttırır. Hava çok soğuk ya da yağmurlu olabilir, bu zamanlarda spor yapamıyorsanız hiç üzülmeyin, bunu olumlu hale getirebilirsiniz. Pilates ve yoga hareketleri sizin dengenizi kuvvetinizi ve esnekliğinizi arttırır. Pilates bantları ile yana içe dışa yapılan egzersizler ince kas gruplarını çalıştırır ve egzersiz esnasında sakatlık riskini en aza indirir.


Sağlığı her zaman ön planda tutarak, 2015 yılının sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçmesini dilerim.

Sevgilerimle,
SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş 

Kış Antrenmanları