Geri22.8.2017 00:00:00

Koşmak İçin 11 Neden

Koşmak İçin 11 Neden

Koşmak; sağlıklı bir vücuda kavuşmak ve vücudunuzu şekillendirmek için yapabileceğiniz en keyifli ve etkili sporlardan biri. Koşunun, tüm vücut kaslarını çalıştırarak sağlık problemlerini azalttığı, metabolizmayı hızlandırarak fit bir görünüme kavuşturduğu ve beyin hücreleri üzerindeki olumlu etkisi de bilinen etkilerinden. Koşmaya başlamak için yeterli motivasyonu bulamıyor ya da daha fazla nedene ihtiyaç duyuyorsanız, koşunun saymakla bitmeyecek faydalarına bir göz atın.

#1 Sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlar

Kalori yakmanın en etkili yöntemlerinden biri olan koşunun kalp hastalıkları, kolon kanseri, göğüs kanseri gibi hastalıkların riskini azalttığı ve yüksek kan basıncını dengelediği de biliniyor. Ayrıca yapılan araştırmalar koşanların daha az aktif yaşıtlarına göre daha enerjik olduğunu ve daha çok yaşadıklarının da altını çiziyor.

#2 Kemik ve kas sisteminizi güçlendirir

Koşmak, vücudunuzun tüm kaslarını aynı anda çalıştırdığı için, belirli bir bölgeyi güçlendirmek için yapılan egzersizlerden daha etkilidir. Tendonları ve kemikleri güçlendirerek duruş bozukluklarının düzelmesine yardımcı olan koşu, yaşlanma sürecinde dengeli bir iskelet sistemine sahip olmanızı sağlar. 

#3 Cildi güzelleştirir

Koşu sırasında vücuda pompalanan kan miktarı arttığından, daha çok beslenen ve daha hızlı yenilenen hücreler cildin daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.


#4 Uyku kalitesini arttırır

Koşmanın kan basıncını ve nefesi düzenleyici ve zihni boşaltıcı etkisi; daha verimli ve huzurlu uyumanızı sağlar, uyku kalitesini arttırır. Koşunun, performansınızı arttırmak için düzenli uyuma isteği doğurması da cabası.

#5 Özgürleştirir

Koşmak, sizi herhangi bir zaman ya da mekan kısıtlamasına sokmadığından; oldukça özgür hissettirir. İstediğiniz mekanda, istediğiniz yöne, istediğiniz hızda… Doğayla iç içe bir parkurda manzaranın tadını çıkarabilir, sevdiğiniz müzikleri koşarken dinleyebilirsiniz. Kulaklıklarınızı takın ve kendinizi müziğe bırakın. Yaktığınız kaloriler ve fit bir vücuda kavuşmanın verdiği özgürlük hissi de var tabii!

#6 Ruhunuzu besler

Koşu sırasında salgılanan endorfin hormonu mutlu hissetmenizi sağlar. Vücudun iç dengesinin sağlanmasına yardımcı olan koşu, yaşam enerjisini de arttırır. Koşu sırasında belirlediğiniz hedeflere ulaşmak ise özgüveninizi arttırır ve daha değerli hissettirir. 

#7 Stresi azaltır

Fiziksel aktivite sonrası vücutta salgılanan serotonin hormonu, vücuttaki gerginliği azaltır. Spor yaparken hissettiğiniz mutluluğa, koşu sonrası bir de enerji ve rahatlama hissi eklenir. Diğer yandan düzenli egzersiz beynin strese olan dayanıklılığını arttırarak daha zinde ve mutlu olmanızı sağlar.

#8 Hafızayı güçlendirir

Özellikle dış mekan koşuları sırasında beyne pompalanan yüksek oksijen oranına sahip kan, beyin faaliyetlerini arttırır. Zihni güçlendiren bir egzersiz olan koşu; yaş ilerledikçe ortaya çıkan bunama semptomlarını azaltır; konsantrasyonu ve dikkati arttırır.

#9 Her zaman, her yerde koşabilirsiniz

Koşmayı bu kadar cazip hale getiren bir diğer özelliği, her zaman ve her yerde yapmaya uygun bir spor olması. Spor salonunda ya da evde, koşu bandında ya da parkta, doğayla iç içe ya da sahilde… Yeterli giyindiğiniz zaman hava durumundan da etkilenmezsiniz.

#10 Bir amaç için koşabilirsiniz

Tema için koşun, koşamayanlar için koşun, Damlaya Damlaya koşun, İyilik Peşinde Koşun, Adım Adım koşun... Yeter ki bir amacınız ve bu amacı gerçekleştirmek için isteğiniz olsun. Çevrenizdekilere yardım etmenin hissettireceği güzel duygulardan vazgeçemeyeceksiniz.

#11 Çünkü koşu ürünleri çok güzel!

Kilonuz, kullanım şekliniz ve ayak tipinize göre seçmeniz gereken doğru ürünleri biliyorsanız; koşmanın keyfini arttıracak en renkli ve en trendy koşu ürünleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Ayakkabı

En keyifli koşuların sırrı, en renkli ayakkabılardan geçiyor!

Tüm koşu ayakkabıları için tıklayın.

Giyim

Performansınızı arttıran spor giyim ürünleri, renkli tasarımlarıyla da göz dolduruyor.

Tüm spor giyim ürünleri için tıklayın.

Aksesuar

Spor şıklığınızı tamamlayan, performansınızı arttıran ve konfor sağlayan spor aksesuarlarından vazgeçemeyeceksiniz.

Koşmak İçin 11 Neden

Koşmak İçin 11 Neden