Geri22.8.2017 00:00:00

Koşu Ayakkabısı Seçimi

Koşu Ayakkabısı Seçimi
Koşu Ayakkabısı Seçimi

2 milyon yıl önce, Atalarımızın yaşam koşullarını şöyle bir gözümüzde canlandıralım. Hızlı bir koşucu olmadığı için atılıp hemen avını yakalaması mümkün değildi. Bu yüzden de ya uzun süreli koşu ile avını bitap düşünceye kadar kovalıyor ya da yeni ölmüş hayvanların peşine düşüyordu. Bu koşuları son model bir ayakkabıyla yapmadığını düşünürsek, hayatta kalmak için farklı yöntemler üretmeliydiler. Bunun için kendisine en iyi yol göstericiler akbabalardı. Onların havadaki hareketlerini takip ediyor, yöneldikleri tarafı hızlı bir biçimde algılayıp o yöne doğru koşuyordu, en önce varan en iyi ve en besleyici parçaları da almış oluyordu.

Atalarımız bu şekilde hayatta kalarak neslimizi bugünlere taşıdılar. Günümüz koşullarına baktığımızda ise, teknolojinin yardımıyla birçok zorluğun üstesinden gelebiliyoruz.  Her şey bize göre tasarlanıyor, buna ayakkabılar da dahil. Günümüzde mağazalarda binlerce çeşit ayakkabı bulunuyor ve bu sayı arttıkça kendimize uygun ürünü seçmemizde bir o kadar zorlaşıyor. Yalnızca renklerine ve modeline göre alınan özellikle koşu ayakkabıları kabusumuz olabiliyor.

Ayakkabılar renk ve model olarak ayrıldığı gibi içerisinde bir çok özellik ve teknoloji bulundurmaktadır. Sizin kullanım ihtiyacınıza, fiziksel bacak yapınıza ve ayak tipinize göre ayakkabıları seçerek buna göre tercihinizi yapmanız gerekmektedir. Bu seçenekleri göz önünde bulundurmadan alınan ayakkabılar için şu an ki teknolojiyi kullanamayan atalarımız ''akılsız başın cezasını ayaklar çeker'' gibi atasözüyle güzel anlatmışlardır :)

Her insanın ayak uzunluğu aynı olmadığı gibi içe ve dışa basma durumları da aynı değildir. Nötr olmayan bazı ayaklar içe, bazıları dışa basar. Siz yürürken bunu fark etmez ya da dikkat etmezsiniz. Yanlış ayakkabı sonucu ayağınızda ağrılar oluşabilir ve daha kötüsü ayağınız kalıcı zarar görebilir. Bu gibi durumları yaşamamak için yastıklamanınstabilitenin ne olduğunu öğrenebilir ve ayağınızın bunlardan hangisine uygun olduğunu öğrenmek için ayağınızı ıslatarak kuru bir yere yada kağıda basarak ayak izinize göre ayak tipinizi görebilirsiniz. İçe basma (pronasyon) durumunda ayağı içe kaçırmayan destekli bir ayakkabı, dışa basma (süpinasyon) durumunda ayağınızın dışının zarar görmesini engelleyen ve ayak kemerinin desteklemesini sağlayan yastıklamalı bir ayakkabı tercih etmeniz gerekmektedir. Bu ölçümü Sportsoul mağazalarında deneyimli mağaza ekipleri sizin için yaparak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyorlar. Mağazaların bulunduğu lokasyona uzaksanız, bu testi yaptıktan sonra sizin için en uygun ayakkabıyı Sportsoul.com ayakkabı sihirbazı ile bulabilirsiniz.

Ayak sağlığı çok önemlidir, ağrılardan uzak durmak ve en yüksek performansı almak için ayağınıza en uygun ayakkabıyı tercih etmelisiniz.

SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş

Koşu Ayakkabısı Seçimi