Geri23.8.2017 00:00:00

Maraton Koşarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Maraton Koşarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Maraton denildiğinde akla uzun mesafe koşu gelmektedir. Bu uzun mesafeli koşu nasıl ortaya çıktı ve maraton adını nerden aldı? Maraton, atletizmde en uzun mesafeli (42.195 m), sert tabanlı yollarda gidiş-dönüş olarak yapılan mukavemet koşusudur. Adı eski Yunanistan'daki  Maraton Savaşı'ndan gelir. İlk kez 1896'da düzenlenen Atina Olimpiyat Oyunları'nda koşulan maraton, 1924 yılında 42.195 m olarak benimsendi. Daha sonra ise, Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu 1992 yılından itibaren 21.100 metre uzunluğundaki Yarı Maraton Dünya Şampiyonası’nı düzenlemeye başladı.

Ülkemizde de maraton koşucuları her geçen gün çoğalmakta ve uluslararası yarışlarda boy göstermektedirler.  Türkiye’de şuan da gözler merakla beklenen Runatolia Maratonu’na çevrilmiş durumda. 1 Mart Pazar günü Antalya'da düzenlenecek koşuda, maraton, yarı maraton ve 10K mesafelerinde 5.000’den fazla sporcu mücadele edecek.

Maraton koşan veya koşmak isteyen koşucular nelere dikkat etmelidir?

- Plansız programsız antrenman, sakatlıklardan korunmak için mutlaka uzman antrenörün oluşturduğu antrenman programına bağlı kalınmalıdır.

- Aşırı koşmak, yarış  döneminde vücudu dinlendirmeden aşırı koşmak performansı ve sağlığı olumsuz etkiler.- Koşu tekniği ne kadar doğru olursa koşu akıcılığı ve enerjiyi ekonomik kullanmak o kadar kolay olur.

- Su hücreler arasında oksijen ve besin döngüsüne yardımcı olur, bu açıdan suyu doğru miktarda ve zamanda içmek çok önemlidir.

- Yanlış malzeme, ayak tipinize, kilonuza ve zemine uygun olmayan ayakkabılar performansınızı ve sağlığınızı tehdit eder. Mutlaka doğru malzemeler kullanılmalıdır.

Bunların yanında beslenme, kas kuvveti, dinlenme gibi performansı etkileyen bir çok faktör vardır. Bunların düzgün ve bilinçli uygulanmasıyla sağlıklı bir insan maratonu rahatlıkla koşabilir.

Sevgilerimle,
Sportsoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş 

Maraton Koşarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?