Geri23.8.2017 00:00:00

Runatolia'ya Hazırlık

Runatolia'ya Hazırlık

Değerli koşu severler,

Runatolia Maratonu’na 1 aydan kısa bir süre kaldı. Havaların soğuk ve rüzgarlı olması antrenmanları etkileyebilir. Antrenmanda dikkat edilmesi gereken esas nokta, sakatlanmamaktır! Yarış öncesi oluşabilecek rahatsızlıklar, yarış programını etkileyebilir.  Kötü bir giriş yapmak, yarış dönemi açısından demoralize olmaya sebep olmaktadır. Kötü havalarda yapılacak en iyi antrenman strech, joging ve bol karın, sırt egzersizleridir.

7 Şubat’ta yapılacak New Balance ve Adım Adım grubunun düzenlediği bireysel ve takım yarışlarının güzel karelere sahne olacağını düşünüyorum. 7 koşucudan oluşan takımlar toplamda 1 maraton yani 42 km koşmuş olacaklar. Sonucunu şimdiden merak ile bekliyorum. Bizim takımımız en iyisi diyorsanız, sizde 7 kişilik bir takım kurarak 07 Şubat Cumartesi günü Belgrad'da yapılacak yarışa katılabilirsiniz.

Araştırmalara göre spor yaralanmaları nedeniyle hastaneye müracaat eden hastaların %80’inde alt ekstremite sakatlığı görülmektedir. Spor yaralanmalarının %27,8’i diz çevresinde, %21,4’ü ayak bileği ve topuk çevresinde ve %16,9’u kalçada görülmektedir. Bunların büyük bir bölümünün sebebini yanlış ayakkabı kullanımı ve verimsiz zorlu antrenmanlar oluşturmaktadır. Antrenman programlarında haftalık 70 km'yi geçmeyen koşular yapmalı ve antrenman seviyesi en fazla %10 arttırılmalıdır. Aşırı sürat ve tepe koşularından kaçınmalıdır. Ayakkabı konusunda zemin, boy, kilo ve ayak tipine en uygun ayakkabı kullanmalıdır.

Güzel ve yeni sezonun açılmasıyla beraber, yüksek atmosferi olan yarışlar koşucuları beklemektedir, koşucuların çoğalmasıyla beraber artan yarış organizasyonlarını takip etmekte zorlanabilir, hatta istediğiniz iki yarışın aynı güne denk gelerek çakışması üzücü bir durum olabilir. Bunun için önceden yarışma takviminizi belirlemeli ve ona göre hazırlıklarınızı yapmanızda  yarar vardır.

Yarış belirlemede en büyük nokta sizin antrenmanlarınızı yaptığınız şartlar ve parkur benzerliği gibi faktörlerdir. Bunları dikkate alarak seçiminizi yaparsanız en iyi derecelerinizi koşabilirsiniz.

Bol keyifli bir Şubat ayı ve yeni bir koşu dönemi geçirmeniz dileğiyle...

Sevgilerimle,
Sportsoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş 

Runatolia'ya Hazırlık