Geri22.8.2017 00:00:00

Sonbahara Spor Dolu Bir Başlangıç

Sonbahara Spor Dolu Bir Başlangıç

Yaz günlerinin sonlarına geldik. Ne kadar üzücü olsa da güzel bir sonbahar bizleri bekliyor, bu dönem spor ve gündelik hayat için çok yararlı bir dönemdir. Dinlenmiş bir vücut ve ruh ile yeni bir sezona başlamanın ilk adımlarını bu dönemde atıyoruz. Ne çok sıcak ne de çok soğuk geçen bu aylarda spora başlamanın tam zamanı, benim size önerim tatil dönüşü kendinizi spor salonlarına kapatmamanız.

Malum kış aylarında sahil ve parkları kullanım oranı daha az oluyor, soğuk hava ve yağış nedeniyle outdoor alanları kullanımınız azaldığı zaman salonları bol bol kullanabilirsiniz,  güneş ve oksijenden daha fazla faydalanmak için spor salonu kullanımınızı biraz daha ertelemeli, yürüyüşün ve koşunun keyfini çıkarmalısınız.

Mevsim geçişinin yaşandığı bu evrede vücudunuz daha fazla uyku ve karbonhidrata ihtiyaç duyar, serinlik insan vücudunu uyandırır, yazın nemli ve yapış yapış havasından kurtarır. Elektron dengelerimiz, sıcaktan soğuğa geçiş durumunda vücutta kırgınlık ve ani kramplar ortaya çıkartabilir, bunun gibi halsizlikler ve beslenme ile, yazın verdiğiniz bütün kiloları hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz. Kış aylarına ne kadar fit ve zinde girersek, gelecek yıla, daha formda ve sağlıklı geçiş yapabiliriz.

Canınız spor yapmak istemeyebilir ama doğanın döngüsünü olduğu gibi kabul etmeliyiz. Bir şeyi nasıl algılarsak, gerçeklik o’dur. Bizler de doğanın bir parçası olduğumuzu düşünürsek mevsimler gibi bizim de döngüsel bir yaşantımız bulunmaktadır. Aslında sonbaharı kasvetli hale getiren kışın gelmesi değil de işlerin yoğunlaşması, okulların açılması kısacası tatilin bitmesidir. Sonbaharı, kasvetli havaların mevsimi olarak değil de; yeni bir bahara daha canlı, daha güçlü açmak için bir hazırlık dönemi olarak görebiliriz. Aslında bu bizler için de geçerlidir. İnsan sürekli enerjik ve yaratıcı olamaz. Yaşam boyunca, hem düşünsel hem de eylemsel anlamda, inişler ve çıkışlar daima vardır. Kendimizdeki bu dalgalanmayı doğanın dalgalanmasıyla eşzamanlarsak ortaya güzel bir ahenk çıkacaktır.

Doğru ve ihtiyaç kadar alınan vitamin, mineral takviyesi bu değişim zamanının rahat geçirilmesine ve çabuk  toparlanmaya yardımcı olur.Yapacağınız egzersizler fiziksel özelliklerinize göre değişebilir, bu nedenle kendinize uygun aktiviteleri seçerek spora kısa ve düzenli olarak başlayabilirsiniz. Yürüyüş egzersizleri 60 dk dan fazla olabilir, koşuları durumunuza göre daha fazla arttırabilirsiniz, güneş nedeniyle kaslarımız daha yumuşak ve cildimiz gergin halde olduğundan ani hareketlerden kaçınmalı bol sıvı tüketilmelisiniz. Spor öncesinde ve sonrasında streching ( germe) hareketlerini mutlaka yapmalı, oluşabilecek sakatlıklar için spor sonrası bacaklarımıza buz masajını ihmal etmemelisiniz.

İnsan vücudu her mevsime ayak uydurabilir, önemli olan sizin onu nasıl yönlendirdiğinizdir.

Hep birlikte harekete geçmek için sizleri Sportsoul Bebek ve Nişantaşı koşularımıza bekliyorum! Isınma, 5K koşu, karın hareketleri ve soğumadan oluşan antrenmanlarımızda, doğru koşu teknikleri, size uygun koşu ayakkabısı ve beslenme hakkında da öneriler de alabilirsiniz.

Program:

Salı: 07.30 & 09.00 (Bebek)
Çarşamba: 18.30 (Bebek)
Perşembe: 08.00 (Maçka)
Cuma: 07.30 & 09.00 (Bebek) 
Cumartesi: 08.00 (Maçka)

Sonbahara Spor Dolu Bir Başlangıç

Sevgilerimle,

SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş

Sonbahara Spor Dolu Bir Başlangıç