Geri22.8.2017 00:00:00

Spor, Diyet ve Doğru Beslenme

Spor, Diyet ve Doğru Beslenme

Diyet denildiğinde ilk akla kalorili besinlerin tüketilmemesi ve yoğun spor programları gelmektedir. Toplum içerisinde çok yoğun olan bir çok diyet bulunmaktadır. Bu diyetlerin birçoğu kısa zamanda kilo verdirirken, diyet bırakıldığında verilen kiloların geri alındığı hatta verilenden daha fazla kilo alındığı görülmektedir. Bunun nedeni, vücudu diyete hazırlamadan yapılan diyetlerdir. Vücudumuz aç bırakıldığında şoka uğrar ve depolardan yakarak kilo vermenize yardımcı olur. Diyet bırakıldığında ise vücut tekrar şok ihtimaline karşı depoları tıka basa doldurarak koruma mekanizması oluşturur. Bu durum da aşırı kilo alımına neden olur.

Düzen, diyetin altın kuralıdır. Spor ve beslenme ortaklaşa yapıldığında daha verimli sonuç ortaya çıkmaktadır. Onlarca diyet programı ve ilaçlar olmasına rağmen, bütün diyetisyenlerin ve doktorların tek buluştuğu noktanın spor ve egzersiz olduğunu görmekteyiz. Buradan yola çıkarsak insülin direncinin en çok etkilediği doku, kas dokusudur, dokularda insülin direnci varsa şekerin dokulara alınıp, kullanılması ve yakılması zor olur. Kasların insüline karşı gösterdiği direnci kırmanın tek yolu ise spor yapmaktır.

Spor, Diyet ve Doğru Beslenme

Spor için fazla zamanınız olmayabilir, bu durumda her fırsatı değerlendirmelisiniz. Kısa mesafelere arabayla değil de yürüyerek gidilebilir, asansör yerine merdivenler kullanılırsa kaslar efor harcamış olur. Bazı diyetleri uygulayabilmeniz için yanınızda tartı olması gerekmektedir :) Niye mi? Öğle yemeğinde 12gr. hayvansal protein alımınızı ölçmek için ihtiyacınız olacaktır, ancak böyle bir şeye imkan yoktur. Bunun yerine tabakları küçülterek yenilen porsiyonlar kontrol altına alınabilir. Her yemekten önce bir bardak su, günlük su ihtiyacını giderirken aynı zamanda tok tutmaya yarar.

Üç öğün düzenli beslenirseniz bizim tarifimizce ''kaçak mazot'' atıştırmalıklara ihtiyacınız olmaz. Şekersiz, çikolatasız yapamıyorum diyorsanız bir parça bitter çikolata sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Az da olsa yürüyüş yapmalısınız, eğer hiçbir şey yapamıyorsanız 30 tekrar bir karın hareketi yaparak karın bölgenizi çalıştırmak en fazla 2 dakikanızı alacaktır. Bu da sizin hareket ihtiyacınızı karşılarken çok fazla zamanınızı da almayacaktır. Diyette uyku da çok önemlidir. Vücut uyurken de kalori harcar. Tıka basa yemek yemeden 7-9 saat aralığında uyku büyüme hormonu çalışmakta ve vücut bu esnada kalori harcamaktadır.

Spor, Diyet ve Doğru Beslenme

Spor yapanlar için karbonhidrat ve protein dengesini kurmak çok önemlidir, spor öncesi enerji ihtiyacınız için karbonhidrat ağırlıklı beslenmeli, antrenman sonrasında mutlaka ilk yarım saat içerisinde protein takviyesi yapılmalıdır. Sabah erken kalkarak enerji olsun diye şekerli besinler ve sıvılar tüketildiğinde insülin tavan yapar, ilk yarım saat vücut diri ve enerjik olmasına rağmen kısa bir süre sonra halsizlik ortaya çıkar. Tam tahıllı kaşarlı bir tost ise bu sorunu yaratmaz, enerji ihtiyacınızı karşılar. Yanına domates ve salatalık da ekleyebilirsiniz.

Aslında zihnimizde yarattığımız tüm yasakları ortadan kaldırıp, acıktığımızda ruhumuzun ve vücudumuzun isteklerine göre seçimler yapıp, doyana kadar hissederek yemektir diyet. Ruhsal ve fiziksel sağlığımızın tartıdaki sayıdan çok daha önemli olduğunun farkına vararak yemek seçimlerimizi yapmaktır. Sadece fiziksel diyet değil, zihinsel ve ruhsal diyette uygulayıp bize kendimizi kötü hissettiren olayları da hayatımızdan uzak tutarak diyeti uygulamaktır. Sağlıklı diyet beden-ruh-zihin üçlüsünü hep bir arada tutmaktır.

En başında söylediğim gibi altın kural düzendir. Düzenli yapılmadığı taktirde ne olursa olsun sonuç vermez, bir binayı oluşturan tuğlaların örülmesi gibi her şey sıralı ve planlı yapılmalıdır.

Sevgilerimle,

SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş

Spor, Diyet ve Doğru Beslenme