Geri22.8.2017 00:00:00

Yaz Aylarında Spor

Yaz Aylarında Spor
Yaz Aylarında Spor

Ne kadar şanlıyız ki ülkemizde dört mevsim yaşanıyor. Bizde bu dört mevsime uyum sağlamak için günlük hayatta giyim düzenimizi mevsimlere göre ayarlıyor, kışın soğuktan koruyucu, yaz aylarında ise serin tutan giysiler tercih ediyoruz. Spor yaparken de aynı şekilde performansımızı artırrıcı ve sağlığımızı koruyucu ekipmanları mevsimlere göre ayarlamamız gerekir.

Yazın en sıcak günlerini yaşadığımız bu dönemde spor yaparken daha fazla dikkatli olmamız gerekiyor. Beslenmeantrenman ve ekipman konularında ilk olarak bir antrenörden yardım almanızı öneririm.

Yaz ayları ve artan hava sıcaklıklarıyla birlikte hemen hemen herkeste yeni bir başlangıç yapma isteği de uyanır. Sağlıklı bir vücuda kavuşmak için spor, yeni bir başlangıç için başvurulan yöntemlerin başında gelir. Ancak sporun hangi koşullarda ve nasıl yapılacağı da sağlık için önemli bir kriterdir. Aksi takdirde istenmeyen sakatlıklar yaşanabilir.

Yazın dış mekanlarda yapılacak sporlar için özellikle sabah veya akşam saatlerinde sıcaklığın çok yüksek olmadığı ya da güneş ışınlarının çok etkili olmadığı zamanlar  tercih edilmelidir. Eğer sıcak saatlerde dış mekanlar tercih edilecekse sıvı-tuz kaybı normale göre çok daha fazla olacağından, sıvı alımının arttırılmalı ya da dengeli su-tuz içeriği olan özel sporcu içecekleri tüketilmelidir.

Zayıflama amaçlı yapılan sporların, kan şekerinde ani düşmelere yol açacak şekilde kısa sürede yüksek performans göstermeye dayalı olmaması gerekmektedir. Eğer buna dikkat edilmezse spor yaptığınız sürede kilonuzun değişmemesi ya da artması olasıdır. Sporun süresi arttırılmalı ve spordan yaklaşık bir saat önce glisemik indeksi düşük yiyeceklerden az miktarda tüketilmesi kilo kaybına yardımcı olur.

Yaz dönemlerinde, bilgisayar karşısında yanlış pozisyonda durmaya bağlı olan tutulma ve ağrılara, klimalarında etkisinin eklenmesi üzerine bu tür şikayetlere daha sık rastlanmaktadır. Sırt tutulması yaşamayan bir masa başı çalışanı neredeyse yoktur, ta ki düzenli spora başlayana kadar. Tutulmalar için öncelikle önerdiğimiz spor yüzmektir. Yüzme yapamıyorsanız, düzenli sırt ve omuz hareketleri ile kaslarınızı kuvvetlendirir ve esnek hale getirebilirsiniz.

Kilo vermek için yapılan sporlar esnasında en sık karşılaşılan sağlık problemleri, normal kilonun üzerinde olmaya ve fazla yüklenmeye bağlı tendon-kas , kıkırdak problemleridir. Spora başlamadan önce deneyimli bir antrenörden destek almalı ve sağlığınız için doğru ekipmanları ve doğru sporu tercih etmelisiniz.

Hava şartları da göz önünde bulundurularak yapılan kıyafet seçimi de spordan alacağınız performansı arttırır. Yaz aylarında şapka, güneş gözlüğü gibi destek aksesuarlar kullanılabilir. Spor yaparken eğilirsiniz, zıplarsınız, dönersiniz, çömelirsiniz. O yüzden kıyafet seçiminde biraz tedbirli olmakta yarar vardır. Spordan yeterince verim almak için seçtiğiniz kıyafetin sizin hareketlerinizi engellememesi gerekir. Çok bol kesimler veya üzerimize yapışıp hareket etmemizi engelleyen darlıkta esnek olmayan kumaşlar tercih edilmemelidir. Pamuklu, teri emen kumaşların dışında son derece hafif, ütü istemeyen, leke tutmayan ve en önemlisi teri dışarıya vererek cildinizin nefes almaya devam etmesini sağlayan teknolojik kumaşlarıda tercih edebilirsiniz.

Sağlam kafa sağlam vücuttadır ama öncesinde  ona zarar gelmemesi için dikkat etmeli ve onu  fazlasıyla korumalıyız. Doğru tercihler ile performansımızı arttırırken sağlığımızı da koruruz ve bu şekilde günlük yaşantımızda daha verimli çalışır ve manevi olarak mutlu hissederiz.

Sevgilerimle,

SportSoul Spor Hocası ve Milli Atlet
Oktay Güneş

Yaz Aylarında Spor