Geri22.8.2017 00:00:00

Sportsoul Yoga ve Pilates Dersleri

Sportsoul Yoga ve Pilates Dersleri

İnsanın günlük aktiviteleri olan koşmak, gülmek, müzik dinlemek, yemek yemek, spor yapmak gibi hayati fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için kalp atışına ihtiyacı bulunmaktadır. Kalp attığı sürece yaşam vardır. Kalp sürekli vücudun durumu hakkında bilgi vermektedir. Hastayken veya fonksiyonel bir bozukluk durumunda, biz sporcular için aslında bunun en büyük göstergesi kalptir. Kalp hızı ve yoğunluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Kalp atışları egzersiz yoğunluğunun iyi bir ölçüsüdür.

Genel anlamda herhangi bir amaç için spor yapan insanlar, nabız sayılarını antrenman ortasında ve sonunda ölçmezler, bu ölçümleri sporu yaşam tarzı haline getirmiş ve konu hakkında araştırma yapan spor severler yaparlar. Nabzı, maksimum nabız, dinlenik nabız ve hesaplama yüzdesi olarak formüllerimize ekleyerek işlemlerimizi yapıyoruz. Maksimum nabzın formulü 220 - yaş (220-25=195). Dinlenik nabız ise sabah uyanınca yataktan kalkmadan ölçtüğümüz nabızdır. Dinlenik nabız eğer gün içerisinde ölçülecekse 20 dk boyunca rahat şekilde uzanarak, konuşmadan ve hareket etmeden istirahat edilir ve sonrasında nabız ölçümü yapılır. Aşağıdaki karvoven formülü ile sonuçları hesaplayabilirsiniz.

Hedef Nabız Aralığı=( Maksimum Nabız - dinlenme Nabzı)*Hesaplama yüzdes)i + Dinlenme nabzı

Gün içerisinde kalbi dinlendirmek, bağışıklık sistemini desteklemek ve  kendinizi iyi hissettiren enerjik hareketler yapabilirsiniz. Bu konuda kasların esneklik ve rahatlığı aynı zamanda omurganın gün içerisindeki baskısını azaltmak için Yoga ve Pilates'ten yardım alınabilir. Gündelik hayat içerisinde kahve ve yemek molalarında sizin hareket kabiliyetinize göre belirlediğiniz 5 hareketi 20 saniye uyguladığınızda vücudunuz rahatlar ve daha verimli çalışır. 5 hareket 2 dk zaman alır ama etkisi uzun sürer.

Haftanın en yoğun ve sıkıcı gününe spor aktivitelerini koymanızda büyük yarar vardır. Spor vücuttaki stresi alırken, ruhen ve zihnen rahatlık sağlar. Biz de bu düşünceyle her Pazartesi 19:00'da Nişantaşı Sportsoul mağazamızda Yoga ve Pilates akşamları gerçekleştirmekteyiz. Koşu ve egzersizin yanında bu tarz çalışmalar kasların ve omurganın kuvvetlenip rahatlamasına yarar sağlar. Sizleri de bu etkinliğimizde aramızda görmekten mutluluk duyarım.

Sevgilerimle,
Sportsoul Running Coach
Oktay GÜNEŞ

Sportsoul Yoga ve Pilates Dersleri